Rozhovor s regionálnou autorkou Simonou Kutišovou.

Vážení čitatelia. Predstavujeme ďalšiu tvorivú osobnosť nášho regiónu. Tento raz je to autorka Simona Kutišová, ktorá dostala tradičné otázky, podobne ako autori predstavení pred ňou. Niektoré odpovede vás možno prekvapia. Veď posúďte sami.

kutisova 21 01

1. Mohli by ste pre čitateľov, ktorí Vás ešte nepoznajú, napísať niečo o Vás a Vašej tvorbe?

V prvom rade veľmi pekne ďakujem za oslovenie na rozhovor. Na knižnom trhu sa pohybujem od roku 2014 a vyšli mi zatiaľ tri samostatné knihy (Adonis v tričku, Šepot dúhy, Srdce pre Mirku). A stále som najradšej, ak za mňa hovoria moje príbehy :-). Tie sa zatiaľ týkajú života mladých a toho, s čím sa potýkajú pri svojom dospievaní, no dokážu si v nich nájsť to svoje aj starší čitatelia. Snažím sa vnášať do písania rôzne životné hodnoty, tému dobrovoľníctva, psycho-sociálne problémy, ochorenia. Pracujem s deťmi a dospievajúcimi a tak som rada, že im môžem vnášať do života trochu svetla nielen v práci, ale aj prostredníctvom príbehov. Občas mi po prečítaní knihy napíšu čitatelia, že im príbeh pomohol prekonať náročné obdobie, samotu či rôzne pocity pri určitých situáciách a to si veľmi vážim.

2. Čo Vás motivovalo k tomu, že ste sa rozhodli písať knihy a stať sa spisovateľkou?

Keď som začínala, bola to len túžba vypísať sa. Z radosti, z neuveriteľného zážitku, či z dramatického nočného sna. Postupne sa písanie stávalo mojou súčasťou, potrebnou sebarealizáciou. Po vydaní prvej knihy som si uvedomila, že môžem týmto spôsobom prinášať určité témy a myšlienky väčšiemu počtu čitateľov a som vďačná za každého jedného.

kutisova 21 02

3. Aké máte plány do budúcnosti? Môžeme sa tešiť na novú knihu?

V príprave sú momentálne dve. Verím, že sa už nič, čo by pokazilo radosť mne alebo čitateľom, nestane. Jedna kniha by mala vyjsť v českom vydavateľstve pod pracovným názvom Raz sa uvidíme. Je o dievčine, ktorá trpí závažným kožným ochorením. Snaží sa splniť si sen a praxuje v nemocnici. V knihe sa zoznámime aj so svetom nevidiacich a slabozrakých. Bude aj o tom, pred čím zatvárame oči a aj o tom, čo iní v nás vidia lepšie ako my sami. Ja som si písanie nesmierne užila a som veľmi zvedavá, čo na témy, ktoré som rozpracovala tentoraz, povedia čitatelia.

Druhá kniha vychádza v lete vo vydavateľstve Venupress pod názvom Iba s tebou, ktorú sme napísali spolu s ďalšou autorkou, Silviou Demovičovou. Ide o letný príbeh plný slnka, lásky a tajomstiev. O tom, že nemusíme ísť až pri more, aby sme zažili zmysluplné prázdniny. A aj o tom, že naša pochmúrnejšia minulosť a zlé skúsenosti by nás nemali obrať o silu znovu žiť.

A aktuálne mám takmer dopísaný ďalší rukopis a neviem sa dočkať, kedy ho úplne dokončím, aby som sa mohla vrhnúť na svoj prvý triler, ktorý mi poletuje v mysli. Či z neho niečo bude, ešte netuším ani ja, ale ak by som neskúsila, nedalo by mi to spávať :-).

4. Akú literatúru rada čítate? Máte vo svojej knižnici knihu, ktorú by ste odporučili našim čitateľom?

Aktuálne som presedlala na trilery a detektívky s peknou psychológiou postáv. Užila som si napr. tituly  Žena v okne, Tichá pacientka, Anonymné dievča, Analytik, všetky od Sebastiana Fitzeka. Nesmiem zabudnúť na Irvina Yaloma, hoci sa nezaraďuje k vyššie zmieneným žánrom, ale užijú si ho všetci, ktorí milujú beletriu s dokonalou psychologizáciou postáv, nakoľko autor je psychológ a psychoterapeut a fantastický spisovateľ :-). 

Na záver chcem všetkým čitateľom popriať pevné zdravie, veľa síl a trpezlivosti v tomto období. Kniha je určite skvelým spoločníkom, prenesie nás do iného sveta a my máme možnosť vybrať si, aký by mohol byť, ak sa nám zdá prítomnosť príliš ťažká. To je na knihách krásne a preto rozhodne odporúčam akýkoľvek príbeh, pri ktorom si oddýchneme a vypneme myseľ.