Rozhovor s regionálnou spisovateľkou Janou Benkovou.

Milí čitatelia, pokračujeme v predstavovaní regionálnych autorov. Tento raz sme oslovili novinárku a mediálnu poradkyňu Janu Benkovú. Toto meno by vám nemalo byť neznáme, pretože patrí medzi etablované slovenské spisovateľky, o čom svedčí aj počet vydaných kníh. Koľko presne ich je a kedy sa môžeme tešiť na ďalšiu, to sa dozviete z rozhovoru.

Jana Benková je autorka 42 úspešných knižných titulov, medzi ktorými sú zbierky exkluzívnych rozhovorov s umelcami, športovcami i s top politikmi, ale aj encyklopédia o popredných slovenských hokejistoch. V ostatných rokoch sa venuje najmä písaniu románov. Autorkin štýl písania je moderný, svieži, založený na dialógoch, okorenený hravou ženskou rafinovanosťou, a inteligentným humorom.

Benkova 21 01

Vyšlo jej 42 knižných titulov: Rozhovory na telo I a II, Má láska krídla?, Ľúbim ťa, Slovenské hviezdy v NHL, A. Heribanová: Vždy s úsmevom, Lekcia od princeznej, Pralinky s chilli, Slečna nebezpečná, Máš, čo si chcel, miláčik, Čistá láska, Až po uši, Zlatíčko, Dievča s mačacím menom, Ben a Maxová, Haló, tu je tvoja láska!, Slnečnica, Večernica, Ten bozk, Už sa mi aj snívaš, Chcem takého ako ty, Malinový sen, Šťastná žena, Jedna noc nestačí, Agátová alej č. 25, Nájdem ťa, Oliver, Bláznivé pokušenie, Uličnica, Musíme zostať spolu, Spoločníčka, Blafuj ako celebrita, Čip, Pozývam ťa na večeru, Láska odvedľa, Mamy a dcéry, Osa na bonbóne, Pozor na slečnu nebezpečnú, Polnočný šok, Šťastie, Volavka, Zamestnanie: mama a Slabosť ako výhoda. V najväčšej čitateľskej ankete sa stala TOP autorkou roka 2012. J. Benkovej sa výborne darí aj v Česku, kde jej vyšlo už 15 prekladov románov a ďalšie dva sú v štádiu prípravy, najbližšie vyjde v máji česká verzia knihy Volavka. Jej prvú českú knihu krstila v pražskom Paláci kníh Helena Vondráčková s manželom Martinom Michalom.

Benkova 21 02

1. Mohli by ste pre čitateľov, ktorí Vás ešte nepoznajú, napísať niečo o Vás a Vašej tvorbe?

V lete mi vychádza už 43. knižka, tak verím, že všetci, ktorí čítajú knihy, najmä romány či zbierky rozhovorov, o mne vedia, a ak majú radi štýl môjho písania, moje nové diela si nájdu. Mojou úplne prvou knihou bola zbierka rozhovorov so známymi ľuďmi z oblasti kultúry či športu Rozhovory na telo. Tú mi vtedy uviedol do života pán Peter Dvorský, ktorý sa tiež v tomto projekte objavil. Ale aj ďalší, napríklad športovci Ivan Lendl, Žigo Pálffy, veľa umelcov... Boli to krásne a inšpiratívne stretnutia so skutočnými a megaúspešnými osobnosťami. Táto kniha vznikla z rozhovorov, ktoré som ako novinárka písala pre časopis, vyšla ešte v roku 1996. Bola úspešná, pokračovala preto aj druhým dielom, v ktorom mojimi hosťami na rozhovor už boli politici a zhovárali sme sa spolu najmä o ich súkromí, o živote. Nájdete tam mnohé raritné súkromné fotografie napríklad pánov Eduarda Kukana, Roberta Fica, Bélu Bugára... Pokračovala som potom pred rokom 2000 dvoma románmi pre ženy, neskôr biografiou moderátorky či encyklopedickým dielom Slovenské hviezdy v NHL. Až potom som sa začala venovať tomu, čo si trh pýtal najviac – románom. Tie píšem doteraz. A nečítajú ich iba ženy, na sociálnej sieti mám veľa spätných väzieb aj od mužov, z čoho mám veľkú radosť.

2. Čo Vás motivovalo k tomu, že ste sa rozhodli písať knihy a stať sa spisovateľkou?

Nuž, všetko sa to začalo v Topoľčanoch.... To, ako ma baví písanie a stalo sa aj mojím povolaním, má na svedomí z veľkej časti moja pani učiteľka slovenského jazyka zo základnej školy na Tríbečskej ulici, pani Godálová. Bola to vynikajúca a motivujúca pedagogička, ktorá podporovala môj záujem o písanie a určite má veľký podiel na tom, že sa mu venujem dodnes. Nádherné pre mňa bolo, že keď som bola pred rokmi na besede so šikovnými žiakmi tejto krásnej a úspešnej školy už ako hosť – ako autorka kníh, prišli za mnou aj pani Godálová a moja bývalá triedna pani učiteľka Hanka Kišacová. Veľmi si toto stretnutie vážim.
Spisovateľkou sa necítim, radšej mám označenie autorka kníh. Spisovateľmi sú pre mňa Božena Němcová, Victor Hugo, Dostojevskij.... Ako som už spomenula, k tvorbe kníh ma priviedlo moje novinárske povolanie, keď mi ponúkli vydať moje rozhovory so známymi ľuďmi knižne. Tam sa to začalo a usilovnou a koncepčnou prácou som sa dopracovala až k dokončeniu momentálne 43. knižky.

3. Aké máte plány do budúcnosti? Môžeme sa tešiť na novú knihu?

Najnovšia kniha Slabosť ako výhoda mi vyšla naozaj iba nedávno a pre pandémiu a obmedzenia si ju čitatelia mohli nájsť zatiaľ iba v internetových kníhkupectvách – a ja verím, že po nej siahnu aj na budúci týždeň, keď sa obchody otvoria a priblížime sa k bežnému režimu našich životov. Román Slabosť ako výhoda o športovkyni, ktorá končí športovú kariéru a hľadá si nové miesto v živote. Dostala som na ňu už množstvo krásnych ohlasov. Nová kniha je hotová, vyjde podľa situácie – buď v lete ako oddychové čítanie do vašich dovolenkových kufrov alebo na jeseň. Nový román sa volá Zradkyňa, ale viac zatiaľ nemôžem prezradiť.

4. Akú literatúru rada čítate? Máte vo svojej knižnici knihu, ktorú by ste odporučili našim čitateľom?

Hoci píšem aktuálne romány, príbehy, sama siaham po iných žánroch – rada čítam životopisné knihy, ruskú klasiku, milujem literatúru faktu – politické či politologické diela... Najnovšie vám odporúčam Rekonštrukciu slovenských dejín od pána Eduarda Chmelára, ale napríklad aj inšpiratívne dielo Môj príbeh od Michelle Obamovej. Alebo Kapitál v 21. storočí od Thomasa Piketta. Mohla by som ešte dlho menovať ďalej...
Na záver mi ešte, prosím, dovoľte poďakovanie. Veľmi ma teší, že ste ma opäť oslovili, veď sa stále cítim vaša. Beseda v Topoľčanoch – vo vašej krásnej knižnici, navyše v meste, kde som vyrastala a doslova sa naučila čítať aj písať, bola z tých najsrdečnejších, ktoré som pri cestovaní po Slovensku za čitateľmi a priateľmi kníh zažila. Nielen preto, že ma na besedu prišli pozrieť a povzbudiť priatelia, rodina, ale aj bývalé spolužiačky zo základnej školy, ktorú som navštevovala na Tríbečskej ulici. Bolo pre mňa úžasné, že si našli čas a po dlhšom čase sme sa mohli stretnúť. Všetkých vás pozdravujem, priatelia! Vo vašej knižnici som videla veľa svojich knižných titulov a bol to veľmi príjemný pocit. Je to pre mňa pocta a veľmi pekne ďakujem!

Benkova 21 03